Wizyta w Bibliotece Narodowej

biblioteka_narodowa42

W ramach projektu „Bibliotekarzu, zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”, w czwartek (25.06) odwiedziliśmy Bibliotekę Narodową w Warszawie.

Przy wejściu czekały na nas Panie pracujące w bibliotece, które nas ciepło przywitały, po czym skierowały do sali, gdzie przedstawiono nam plan wizyty. Zapoznaliśmy się z historią biblioteki.W trakcie spotkania obejrzeliśmy film „Rzeczpospolita wielu kultur – kolekcja francuska”. Byliśmy pod wrażeniem zmian, jakie zachodziły od jej powstania do chwili obecnej. Dużym zaskoczeniem były dla nas manuskrypty, które zachowały się do dzisiejszego dnia. Wprowadzono nas też w tajniki konserwacji cennych dzieł.

Biblioteka Narodowa 

Podczas wizyty poznaliśmy proces digitalizacji zbiorów Biblioteki Narodowej, któremu mogliśmy przyjrzeć się też od strony praktycznej. Olbrzymie wrażenie wywarły na nas ogromnie skanery i aparat, które są wykorzystywane do wprowadzana do komputera tradycyjnych, drukowanych materiałów. Pracownicy biblioteki z pasją i dużą cierpliwością odpowiadali na nasze liczne pytania dotyczące sprzętów.

Spotkanie zakończyła część praktyczna, podczas której uczyliśmy się wyszukiwać materiałów w omawianych źródłach (strona internetowa Biblioteki NarodowejCyfrowa Biblioteka Narodowa PolonaWolne LekturyCyfrowy Czarnolas). Odwiedziliśmy czytelnie, mogliśmy spróbować samodzielnie założyć mikrofilm i zapoznać się z jego treścią. Było to ważne, ponieważ dużo uczymy się przez działanie, wykonywanie zadań, a nie tylko słuchanie instrukcji.

biblioteka_narodowa40

Całe spotkanie, było dla nas niezwykle rozwijające. Teraz łatwiej będzie nam wrócić do biblioteki w której wiemy, gdzie, w jaki sposób się poruszać. Dodatkowo, jeśli będziemy potrzebować pomocy, wiemy że możemy liczyć na wsparcie pracowników.

Dziękujemy!

Opracowała: Anna Droś (terapeuta Fundacji SYNAPSIS)