Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w dniu 9 czerwca, w godzinach 10-15 w Warszawie, ul. Konopczyńskiego 5/7 (siedziba Wydawnictwa SBP).
Celem szkolenia będzie zapoznanie pracowników bibliotek z niepełnosprawnością, jaką jest autyzm, aby przygotować ich i ułatwić obsługę czytelników z autyzmem. Uczestnicy dowiedzą się, co należy zrobić, aby biblioteka stała się przyjazna osobom z autyzmem, jak rozpoznać czytelnika z zaburzeniami autystycznymi i jak radzić sobie z jego obsługą w różnych sytuacjach, w szczególności uzyskają odpowiedź na pytania:
- Czy biblioteka może być miejscem przyjaznym dla osób z autyzmem?
- Czy osoba z autyzmem może zostać czytelnikiem Twojej biblioteki?
- Jak przygotować się do pierwszej wizyty osoby z autyzmem w bibliotece?
- Jakie trudności i ograniczenia może mieć osoba z autyzmem podczas wizyty w Twojej bibliotece?
- O czym należy pamiętać podczas kontaktu z osobą z autyzmem?
Zaprezentowane zostaną propozycje rozwiązań przygotowanych w ramach projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”, realizowanygo w latach 2015-2016 przez SBP we współpracy z Fundacją SYNAPSIS. Opracowane na podstawie doświadczeń zestawy pomocy ułatwiają bibliotekarzom komunikację z osobami autystycznymi oraz dostosowanie oferty usług do ich potrzeb.
Biblioteki, z których pracownicy wezmą udział w szkoleniu, zostaną wpisane na mapę bibliotek przyjaznych osobom z autyzmem.
Warsztaty poprowadzą:
Renata Werpachowska – psycholog, W Fundacji SYNAPSIS pracuje od 1994 roku prowadząc diagnozę i terapie osób ze spektrum autyzmu oraz szkolenia dla rodziców i profesjonalistów . Obecnie zajmuje się terapią dorosłych osób z autyzmem i Zespołem Aspergera.
Aleksandra Sztajerwald – animator społeczno-kulturowy, od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie odpowiadała za działania promocyjne i wolontariat, a także za współpracę z placówkami kulturalnymi i bibliotekami.