Podsumowanie wizyt Osób z Autyzmem w bibliotece Przystanek Książka

Fundacja SYNAPSIS oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” realizują projekt „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”. Przystępując do tego projektu, jako przedstawiciele Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, trzykrotnie mieliśmy przyjemność goszczenia podopiecznych Fundacji SYNAPSIS, możliwość uczestnictwa w szkoleniach: projektowania usług dla osób autystycznych z elementami grywalizacji oraz szkolenia podsumowującego wizyty z podopiecznymi i omawiającym specyfikę komunikacji z osobami z autyzmem.

Spotkania w przestrzeni biblioteki „Przystanek Książka” miały charakter warsztatowy, a ich celem było pokazanie osobom autystycznym biblioteki publicznej jako miejsca przyjaznego, atrakcyjnego, w którym można wypożyczyć lekturę „na pochmurne i słoneczne dni”, zagrać w grę planszową, obejrzeć film czy skorzystać z możliwości wypożyczenia do domu.
Osoby autystyczne wraz z opiekunami i pracownikami biblioteki ćwiczyli tzw. „rozmówki biblioteczne”, czyli przewidywalny schemat pytań i odpowiedzi, najczęściej pojawiających się w trakcie korzystania z usług wypożyczalni. Dla nas bibliotekarzy była to także okazja do zgłębienia reguł komunikacji z osobami autystycznymi. Do odszukania interesującego pozycji książkowej pomocna była także mapa pomieszczeń biblioteki z zaznaczonymi ważniejszymi punktami odniesienia, to zadanie sprawiło nam największą radość, ponieważ dawała 100% skuteczność odszukania szukanego zbioru.

Liczymy, że podopieczni Fundacji SYNAPSIS nie zapomną o bibliotece „Przystanek Książka” i na stałe wpiszą spotkania z zespołem biblioteki do kalendarza wyjść.
Czekamy, do zobaczenia.

Katarzyna Urbanowicz