„Zoo-baczyć opolskie Zoo” – scenariusz zajęć
Grupa docelowa: dzieci niedowidzące i słabowidzące w wieku 6-8 lat, grupa do 10 osób (+ opiekunowie)
Czas trwania: 1-1,5 godziny (60-90 minut)
Miejsce prowadzania zajęć: sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4 – stoły ułożone w kształt litery „U” lub po bokach sali, pośrodku wolne miejsce z pufami i poduszkami do siedzenia
Cele ogólne:
- zainteresowanie dzieci tematyką związaną ze zwierzętami domowymi, dzikimi/wolno żyjącymi oraz egzotycznymi - zamieszkującymi opolskie Zoo;
- poznanie najbliższego środowiska i pogłębienie wiedzy o zwierzętach;
- wprowadzenie nowych pojęć lub doprecyzowanie i popularyzowanie tych już znanych;
- poszerzenie słownictwa o wyrazy związane ze zwierzętami;
- ćwiczenie koordynacji słuchowej i wzrokowej;
- doskonalenie koncentracji uwagi i ćwiczenie pamięci;
- rozwijanie zdolności logicznego myślenia;
- kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej oraz w grupie;
- wzmacnianie wiary we własne możliwości.
Cele szczegółowe:
- poznanie wybranych zwierząt zamieszkujących opolskie Zoo;
- dostrzeżenie różnicy między zwierzętami domowymi a dzikimi/wolno żyjącymi, oraz tymi żyjącymi w ogrodach zoologicznych;
- przyswojenie nowych pojęć związanych ze światem zwierząt;
- umiejętność rozpoznawania danego zwierzęcia po opisie jego wyglądu oraz po dźwięku, jaki wydaje;
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie i współpracy;
- wzbogacenie słownictwa;
- rozbudzanie wyobraźni, umięjętności obserwacji i wypowiedzi;
- nauka poprzez zabawę.
Metody: opowiadanie, pokaz, rozmowa, wyjaśnianie, zabawy dydaktyczne, praca indywidualna oraz w grupach
Środki dydaktyczne:
- nagranie audio z odgłosami zwierząt - około 10 nagrań;
- duże kolorowe obrazki ze zwierzętami - około 10 sztuk;
- książka ze zbiorów biblioteki „Zoo-baczyć opolskie Zoo”;
- czyste kartki papieru - około 30 sztuk;
- kolorowe kredki, pisaki, ołówki, strugaczki, itp.
Przebieg zajęć:
- dzieci wchodzą do sali i wraz z opiekunami zajmują miejsca na uprzednio przygotowanych poduszkach i pufach na jej środku;
- przywitanie, przedstawienie tematu zajęć;
- krótka rozmowa z dziećmi - zapytanie ich czy mają jakieś zwierzęta domowe lub jakie chciałyby mieć i dlaczego, jakie zwierzęta im się podobają, itd.;
- zabawa w rozpoznawanie odgłosów zwierząt - zostaną one kolejno odtworzone z nagrania, a zadaniem dzieci będzie odgadnięcie do jakiego zwierzęcia należą, np. ryk do lwa, rżenie do konia;
- wspólne wymienienie poznanych w poprzedniej zabawie zwierząt;
- kolejna zabawa - podzielenie dzieci na dwie grupy (według miejsca siedzenia), a następnie rozdanie każdej z nich obrazków ze zwierzętami tak, aby grupa przeciwna ich nie widziała (każda grupa dostanie obrazki z innymi zwierzętami, po kilka dla każdej z grup). Zadaniem dzieci z jednej grupy będzie samodzielne rozpoznanie zwierząt z obrazków i dźwięków jakie wydają, a następnie - na podstawie opisu wyglądu danego zwierzęcia oraz imitacji jego odgłosu, bez wypowiadania jego nazwy - zadanie zagadki grupie drugiej, np. co to za zwierzę, które ma spiczaste uszy, wąsy i poluje na myszy, a robi „miau”?
- podsumowanie obydw zabaw - rozmowa o podziale zwierząt na domowe i te żyjące dziko/wolno, skierowanie rozmowy na tą drugą grupę. Zapytanie dzieci czy były kiedyś w opolskim Zoo i jakie zwierzęta tam widziały, jakie im się podobały i dlaczego;
- zaprezentowanie dzieciom książki ze zbiorów biblioteki „Zoo-baczyć opolskie Zoo” - jest to książka o dużym formacie z tekstem i obrazkami, posiadająca także ich odpowiedniki w alfabecie Braille’a. Jej treść dotyczy najbardziej egzotycznych zwierząt z opolskiego Zoo jak np. adaks, ibis czy surykatka;
- wybranie kilku zwierząt (3-4) z książki, przytoczenie dzieciom ich krótkiej charakteryzacji i zachęcenie do zapoznania się z ich wizerunkami przedstawionymi w sposób łatwodostępny dla osób słabowidząych;
- rozmowa na temat nowopoznanych zwierząt, utrwalenie ich nazw;
- zajęcie miejsca przy stołach, na których będą już uprzednio przygotowane czyste kartki papieru, kolorowe kredki, pisaki, strugaczki itp.
- zabawa plastyczna dla dzieci - prowadzący czyta opis jakiegoś poznanego podczas zajęć zwierzęcia, naśladuje jego głos, a dzieci muszą odgadnąć co to za zwierzę i je narysować. Zaprezentowane zostaną 3 zwierzęta - po jednym: domowe, dzikie/wolno żyjące oraz egzotyczne z opolskiego Zoo;
- krótkie posumowanie zajęć – powtórzenie nazw nowopoznanych zwierząt, utrwalenie podziału na zwierzęta domowe i te żyjące dziko/wolno lub w opolskim Zoo; pożegnanie.