Projekt „Zoo-baczyć opolskie Zoo” w MBP w Opolu

„Zoo-baczyć opolskie Zoo” – scenariusz zajęć

Grupa docelowa: dzieci niedowidzące i słabowidzące w wieku 6-8 lat, grupa do 10 osób (+ opiekunowie)

Czas trwania: 1-1,5 godziny (60-90 minut)

Miejsce prowadzania zajęć: sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4 – stoły ułożone w kształt litery „U” lub po bokach sali, pośrodku wolne miejsce z pufami i poduszkami do siedzenia

Cele ogólne:

  • zainteresowanie dzieci tematyką związaną ze zwierzętami domowymi, dzikimi/wolno żyjącymi oraz egzotycznymi - zamieszkującymi opolskie Zoo;
  • poznanie najbliższego środowiska i pogłębienie wiedzy o zwierzętach;
  • wprowadzenie nowych pojęć lub doprecyzowanie i popularyzowanie tych już znanych;
  • poszerzenie słownictwa o wyrazy związane ze zwierzętami;
  • ćwiczenie koordynacji słuchowej i wzrokowej;
  • doskonalenie koncentracji uwagi i ćwiczenie pamięci;
  • rozwijanie zdolności logicznego myślenia;
  • kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej oraz w grupie;
  • wzmacnianie wiary we własne możliwości.

Cele szczegółowe:

  • poznanie wybranych zwierząt zamieszkujących opolskie Zoo;
  • dostrzeżenie różnicy między zwierzętami domowymi a dzikimi/wolno żyjącymi, oraz tymi żyjącymi w ogrodach zoologicznych;
  • przyswojenie nowych pojęć związanych ze światem zwierząt;
  • umiejętność rozpoznawania danego zwierzęcia po opisie jego wyglądu oraz po dźwięku, jaki wydaje;
  • rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie i współpracy;
  • wzbogacenie słownictwa;
  • rozbudzanie wyobraźni, umięjętności obserwacji i wypowiedzi;
  • nauka poprzez zabawę.

Metody: opowiadanie, pokaz, rozmowa, wyjaśnianie, zabawy dydaktyczne, praca indywidualna oraz w grupach

Środki dydaktyczne:

  • nagranie audio z odgłosami zwierząt - około 10 nagrań;
  • duże kolorowe obrazki ze zwierzętami - około 10 sztuk;
  • książka ze zbiorów biblioteki „Zoo-baczyć opolskie Zoo”;
  • czyste kartki papieru - około 30 sztuk;
  • kolorowe kredki, pisaki, ołówki, strugaczki, itp.

Przebieg zajęć:

  • dzieci wchodzą do sali i wraz z opiekunami zajmują miejsca na uprzednio przygotowanych poduszkach i pufach na jej środku;
  • przywitanie, przedstawienie tematu zajęć;
  • krótka rozmowa z dziećmi - zapytanie ich czy mają jakieś zwierzęta domowe lub jakie chciałyby mieć i dlaczego, jakie zwierzęta im się podobają, itd.;
  • zabawa w rozpoznawanie odgłosów zwierząt - zostaną one kolejno odtworzone z nagrania, a zadaniem dzieci będzie odgadnięcie do jakiego zwierzęcia należą, np. ryk do lwa, rżenie do konia;
  • wspólne wymienienie poznanych w poprzedniej zabawie zwierząt;
  • kolejna zabawa - podzielenie dzieci na dwie grupy (według miejsca siedzenia), a następnie rozdanie każdej z nich obrazków ze zwierzętami tak, aby grupa przeciwna ich nie widziała (każda grupa dostanie obrazki z innymi zwierzętami, po kilka dla każdej z grup). Zadaniem dzieci z jednej grupy będzie samodzielne rozpoznanie zwierząt z obrazków i dźwięków jakie wydają, a następnie - na podstawie opisu wyglądu danego zwierzęcia oraz imitacji jego odgłosu, bez wypowiadania jego nazwy - zadanie zagadki grupie drugiej, np. co to za zwierzę, które ma spiczaste uszy, wąsy i poluje na myszy, a robi „miau”?
  • podsumowanie obydw zabaw - rozmowa o podziale zwierząt na domowe i te żyjące dziko/wolno, skierowanie rozmowy na tą drugą grupę. Zapytanie dzieci czy były kiedyś w opolskim Zoo i jakie zwierzęta tam widziały, jakie im się podobały i dlaczego;
  • zaprezentowanie dzieciom książki ze zbiorów biblioteki „Zoo-baczyć opolskie Zoo” - jest to książka o dużym formacie z tekstem i obrazkami, posiadająca także ich odpowiedniki w alfabecie Braille’a. Jej treść dotyczy najbardziej egzotycznych zwierząt z opolskiego Zoo jak np. adaks, ibis czy surykatka;
  • wybranie kilku zwierząt (3-4) z książki, przytoczenie dzieciom ich krótkiej charakteryzacji i zachęcenie do zapoznania się z ich wizerunkami przedstawionymi w sposób łatwodostępny dla osób słabowidząych;
  • rozmowa na temat nowopoznanych zwierząt, utrwalenie ich nazw;
  • zajęcie miejsca przy stołach, na których będą już uprzednio przygotowane czyste kartki papieru, kolorowe kredki, pisaki, strugaczki itp.
  • zabawa plastyczna dla dzieci - prowadzący czyta opis jakiegoś poznanego podczas zajęć zwierzęcia, naśladuje jego głos, a dzieci muszą odgadnąć co to za zwierzę i je narysować. Zaprezentowane zostaną 3 zwierzęta - po jednym: domowe, dzikie/wolno żyjące oraz egzotyczne z opolskiego Zoo;
  • krótkie posumowanie zajęć – powtórzenie nazw nowopoznanych zwierząt, utrwalenie podziału na zwierzęta domowe i te żyjące dziko/wolno lub w opolskim Zoo; pożegnanie.

Print   Email